Przyspieszona komputeryzacja urzędów

Już od dawna możemy załatwiać różne sprawy nie wstając od biurka

Już od dawna możemy załatwiać różne sprawy nie wstając od biurka. Komputeryzacja usług publicznych ma jednak znacznie przyspieszyć w następnych latach. Mówi się nawet o możliwości głosowania w wyborach powszechnych przez Internet. Jednak nawet nie wybiegając aż tak daleko, zyskamy bardzo wiele nowych rozwiązań, które powinny ułatwić nam życie. Dowiedzmy się co niego o niektórych z nich.

Powszechne profile zaufane

Dziś profil zaufany, czyli taki który umożliwia załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, można założyć korzystać z konta bankowego. Jednak wciąż nie wszystkie banki współpracują z systemami urzędowymi, co jednak ma się niedługi zmienić. Już kilka miesięcy temu ogłoszono przetargi IT na stworzenie nowych platform bankowych, które umożliwią praktycznie każdemu, kto ma jakiekolwiek konto, na uwierzytelnianie się w systemach usług publicznych. Dziś tyczy się to głównie dużych banków, mniejsze – np. spółdzielcze – wciąż nie korzystają z powyższej technologii.

Więcej potwierdzonych dokumentów

Obecnie możliwe jest pobieranie między innymi aktów urodzenia, małżeństwa czy odpisów z ksiąg wieczystych za pośrednictwem sieci. W najbliższej przyszłości ta lista ma się znacznie rozszerzyć. Przede wszystkim jednak możliwe będzie pobieranie tak zwanych uwierzytelnionych odpisów, a więc ważnych również przed sądami i innymi organami państwa, np. prokuraturą lub notariatami. Jeśli przejrzymy obecnie rozpisane przetargi IT, zauważymy tam sporo pozycji dotyczących tego typu rozszerzeń urzędowej infrastruktury teleinformatycznej.

Jeżeli tempo zmian utrzyma się na podobnym poziomie, to w kolejnej dekadzie nasze wizyty w urzędach staną się bardzo rzadkie. Będzie możliwe wyrobienie dowolnego dokumentu bez wychodzenia z domu. Również sprawy takie jak pobieranie oficjalnych dokumentów urzędowych i drukowanie ich na domowej drukarce staną się bardziej powszechne i łatwiej dostępne.

Business obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com