• Css Template Preview
  • Css Template Preview
Polska

W dniach 7-13 października w Głownie przebywali zagraniczni goście współpracujący z Gimnazjum Miejskim im. Jana Pawła II w ramach programu Comenius. Pobyt nauczycieli i uczniów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Turcji i Włoch zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach koordynatorka projektu, nauczycielka języka angielskiego, pani Aneta Kowalczyk. Zaczęło się od znalezienia hojnych sponsorów, którzy sfinansowali m.in. poczęstunek w szkolnej kawiarence, obiady dla gości, prowiant na wycieczki, napoje, a także pomogli sfinansować wycieczki dla uczniów gimnazjum do Krakowa i Nieborowa. Dużym wyzwaniem było zakwaterowanie gości. Ponieważ głównym założeniem Comeniusa jest bezpośredni kontakt młodzieży z rówieśnikami w odwiedzanym kraj, tak więc zagraniczni goście zamieszkali u rodzin głowieńskich gimnazjalistów. Po przełamaniu pierwszych lodów, dzięki wielu atrakcyjnym zajęciom i wycieczkom nawiązały się dobre znajomości, a nawet początki przyjaźni. A atrakcji było mnóstwo... Goście przylecieli już w niedzielę 7.10 2012r. Na dwa lotniska- w Łodzi i w Warszawie. Samoloty lądowały o różnych godzinach, a więc trzeba było skoordynować wspólny już wyjazd autokarów do Głowna. Po przyjeździe na miejsce, pod budynkiem Gimnazjum Miejskiego czekali już gimnazjaliści z rodzicami, u których młodzi Niemcy, Włosi, Anglicy i Turcy znaleźli kwatery. Uczniowie z Głowna cieszyli się, ale jednocześnie obawiali się, czy dadzą sobie radę, czy będą w stanie porozumieć się z gośćmi. Ale po przyjeździe autokarów wszystko stało się jasne – młodzi Europejczycy to taka sama młodzież jak ta głowieńska, a bariera językowa praktycznie nie istniała. Nauczyciele z Comeniusa zakwaterowani zostali w hotelu na terenie skansenu w Nagawkach. Następnego dnia goście uroczyście i po staropolsku - chlebem i solą, zostali przywitani przez Dyrekcję i Radę Pedagogiczną Gimnazjum Miejskiego, której członkowie bardzo aktywnie zaangażowali się w prace nad przebiegiem wizyty. W gimnazjum czekało na nich wiele atrakcji: poczęstunek w szkolnej kawiarence, ciekawe i humorystyczne występy gimnazjalistów, nauka polskich popularnych piosenek i tańców przygotowanych pod przewodnictwem p. Macieja Stępnia i p. Bogusławy Mikołajczyk, wiejski stół i smaczny obiad w szkolnej stołówce. Po południu przyszedł czas na część warsztatową projektu. 

Uczestnicy zaprezentowali przygotowane wcześniej prezentacje na następujące tematy: Wolny i sprawiedliwy handel w UE; Ochrona środowiska; Prawa dzieci; Ochrona zabytków; Równość w Europie.

Po części warsztatowej wszyscy uczestnicy poszli na spacer wokół Głowna. Nasze miasteczko bardzo podobało się gościom.

Kolejne dwa dni upłynęły młodym Europejczykom pod znakiem Krakowa. Wczesnym rankiem spod budynku gimnazjum wycieczka wyruszyła na dwudniowe zwiedzanie dawnej stolicy Polski. W trakcie wyjazdu goście mieli szansę poznać Wzgórze Wawelskie z jego atrakcjami, Stary Rynek oraz złożyli wizytę pod Oknem Papieskim na ulicy Franciszkańskiej. Drugiego dnia poznali uroki Ojcowskiego Parku Narodowego. Goście w trakcie podróży mieli okazję zwiedzić duży obszar naszego kraju. Bardzo zadowolenia mimo zmęczenia wieczorem wrócili do Głowna.

 W czwartek wycieczka ponownie korzystała z atrakcji naszego miasta. W godzinach porannych goście odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2, gdzie w towarzystwie pani dyrektor i wice dyrektor zwiedzili budynek i zobaczyli jak wyglądają zajęcia lekcyjne. Goście podziękowali za możliwość zwiedzenia głowieńskiej szkoły podstawowej, wręczając pani dyrektor drobne upominki.

 Po powrocie do Gimnazjum Miejskiego i krótkim odpoczynku młodzież uczestniczyła w lekcji języka polskiego, w czasie której dzielnie zmagała się z trudnościami polskiej wymowy, ucząc się podstawowych zwrotów grzecznościowych i przysłów. 

W sali gimnastyczne przygotowano jeszcze inne atrakcje. Uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego – p. Agnieszkę Łaską, p. Sylwestra Jasińskiego i p. Marcina Moszczyńskiego.

Po wyczerpujących zajęciach, rozdaniu certyfikatów uczestnictwa w zajęciach sportowych  i obiedzie, dzieci wróciły na kwatery, żeby przygotować się do popołudniowej dyskoteki, a nauczyciele spotkali się, aby ustalić jak dalej ma przebiegać realizacja Comeniusa, kiedy odbędą się wizyty w kolejnych krajach, jaka będzie tematyka prezentacji, a także miała miejsce wstępna rozmowa na temat przygotowania następnego projektu na lata 2013-2014.

O godz. 17.00 rozpoczęła się szkolna dyskoteka. Najpopularniejsze przeboje i  doskonałe humory sprzyjały świetnej zabawie . W czasie przerwy uczestnicy mieli okazję obejrzeć wiązankę polskich tańców ludowych w wykonaniu Klaudii Ledzion i jej partnera z Zespołu Pieśni i Tańca „Kalina”. Nastąpiło też wręczenie uczestnikom programu nagród , certyfikatów  i tarcz Gimnazjum Miejskiego, na znak przyjęcia gości do społeczności szkolnej.

Już następnego dna tj. w piątek odbyła się kolejna atrakcyjna wycieczka do Nieborowa, Sromowa i Maurzyc. Wszyscy uczestnicy mieli szansę zapoznać się z pięknem folkloru łowickiego, spróbować tradycyjnej kuchni polskiej oraz własnoręcznie wykonać wycinanki i ozdoby z bibuły.

W sobotę wczesnym rankiem rodziny goszczące młodzież z zagranicy, pożegnały swoich gości. Pożegnaniom towarzyszyły łzy i żal, że to już koniec pobytu. Bezpiecznie odtransportowani na lotniska goście wrócili do swoich domów.

Następne spotkanie uczestników programu odbędzie się 3-10.12.2012r. w Monachium, gdzie pojedzie 7 uczniów gimnazjum i 3 nauczycieli. Obecnie trwają przygotowania do tego wyjazdu.

Prezentacja multimedialna


Prawa autorskie © 2012 Gimnazjum Miejskie w Głownie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych
Gimnazjum Miejskie im. Jana Pawła II
ul. Kościuszki 11/13
95-015 Głowno
tel/fax 42 719 12 86
e-mail sekretariat: gimglowno@o2.pl

REGON 472 237 890 NIP 733 12 48 683

Nr konta szkoły dla wpłat na Radę Rodziców (darowizny):
74 87870000 0000 1573 2000 0001